baner_01

Historia planowania i budowy miast

• autor: Janusz Słodczyk
  • Wydawca: Uniwersytetu Opolskiego
  • Rok wydania: 2012
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 441 s.
  • Wymiar: 175×240 mm
  • EAN: 9788373954847
  • ISBN: 978-83-7395-484-7

Zamówienie na książkę można złożyć ONLINE na stronie internetowej Wydawnictwa Uniwersytetu Opolskiego >>

ikonka_pdf spis treści — pobierz >>

Praca profesora Janusza Słodczyka w przystępny, a jednocześnie atrakcyjny sposób przybliża czytelnikowi historię planowania miast od czasów najstarszych cywilizacji do XX wieku. Wraz z autorem możemy śledzić rozwój myśli urbanistycznej i główne nurty planowania miast na przestrzeni dziejów. Autor książka nie ogranicza się do historii urbanistyki europejskiej, prezentująca również formy miasta ukształtowane w Ameryce prekolumbijskiej, w Indiach, Chinach czy krajach islamskich. Korzystanie z pracy ułatwia bogaty materiał ilustracyjny. Książka zawiera ponad 300 rysunków i ponad 200 wykonanych przez autora fotografii.

W swojej recenzji profesor Andrzej Zborowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwraca uwagę, ze jest to podręcznik akademicki, którego istotnym walorem jest to, ze na tle historii urbanistyki światowej pokazuje tradycje planowania miast w Polsce, czego nie znajdziemy w podręcznikach wydanych na Zachodzie.

Z kolei profesor Barbara Miszewska z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreśla w recenzji, ze podręcznik jest bardzo rzetelny merytorycznie i niezwykle ułatwia studiowanie zagadnień związanych ze zmiennością koncepcji urbanistycznych na studiach geograficznych, urbanistycznych czy studiach dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego, powinien tez zainteresować socjologów miasta, historyków i studentów turystyki.

Informacje prasowe:
NTO: Najlepszy podręcznik w kraju powstał na UO